Akademi Ödülleri 2020 de Vegan olacak!

Yılın en prestijli sinema ödülleri olan Oscar Törenine çok az zaman kaldı!

1929’dan beri süren Oscar Ödül töreni, 91 senedir film sektörünün en önemli isimlerini ödüllendiriyor. Heyecanla beklediğimiz kırmızı halı stilleri ve tarihe geçen konuşmalar yılın unutulmaz anlarına imza atıyor. Akademi Ödülleri olarak bilinen Oscarlar, ‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ tarafından düzenleniyor. 1929’da başlayan Oscar Ödülleri, ilk defa 1953’te televizyondan yayınlanmıştı. Hollywood’un en önemli gününe yaklaşmışken, Oscar Ödül Töreni hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik! 

Sürdürülebilirlik Ön Planda!

9 Şubat’ta ödüllerine kavuşacak olan yönetmenler, oyuncular, kostüm stilistleri ve çok daha fazlası, Oscar Adayları yemeğinde tamamen vegan bir menü ile karşılaştılar. Florence Pugh, Brad Pitt ve Renee Zellweger gibi ünlülerin katıldığı yemekte vegan peynirlerden, mantarlara kadar birçok bitki bazlı yemek vardı. Vegan ekmek, siyah pirinç gibi vegan bir menüye sahip olan Oscar Adayları Yemeği, ‘Academy of Motion Pictures Arts and Sciences’ tarafından yayınlanan bir basın bülteni ile açıklandı. Karbon ayak izini azaltmak istediğini dile getiren Akademi, “Akademi, dünya çapından hikaye anlatıcılarının olduğu bir grup ve dünyamıza olan desteğimizi göstermek herkes için yapmamız gereken bir şey. Son on yılda, Akademimiz karbon ayak izini azaltma hedefini sürdürüyor. Son yedi yıl içerisinde Oscar töreninin karbon izi sıfırdı. Sürdürülebilirlik planımızı uygulamaya ve karbon nötr olma hedefimizi büyütmeye devam ediyoruz,” dedi. 

Ödül töreni sırasında yemek servisi olmasa da Akademi, lobide ikram edilen yiyeceklerin hepsinin bitki bazlı olacağını söyledi. Bunun yanı sıra ödül töreninden sonra gerçekleşecek Governers Balosunun menüsü %70 vegan ve %30 vejetaryen olacak. 

Ödül töreni nerede gerçekleşecek?

2002 yılından beri Kaliforniya’daki ‘Dolby’ Tiyatrosunda gerçekleşen Oscar Ödül Töreni, 2020’de de geleneği sürdürüyor. 

2019 Oscar Ödüllerinde Rami Malek, Olivia Colman, Regina King ve Mahershala Ali

Oscar Ödülleri’ne kimler katılacak?

Akademi üyeleri, adaylar ve stüdyo yöneticilerinin katılacağı Oscar Ödülleri, her sene olduğu gibi yıldız geçidine dönüşecek. 2020’de; Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Timothee Chalamet, Saoirse Ronan, Emma Watson, Meryl Streep, Robert De Niro, Scarlett Johansson, Adam Driver ve Joaquin Phoneix gibi isimler ödül adaylıkları ile öne çıkan isimler arasında. 

Oscar Törenini nasıl izleyebiliriz?

Her sene olduğu gibi kırmızı halıdan canlı yayın yapacak olan E! News’un yanı sıra ödül töreni Bein kanalında Yekta Kopan, Mehmet Açar, Melis Behlil’in yorumları ile izlenebilecek. 

Lady Gaga 91. Oscar Ödül Töreni’nde

Lady Gaga 91. Oscar Ödül Töreni’nde (Getty Images)

Adaylar ne zaman açıklandı?

2020 Oscar Ödülü adayları resmi olarak 13 Ocak 2020’de açıklandı. 

2020 Adaylarında öne çıkan isimler ve filmler nedir?

92. Oscar Ödülü adayları tahminler doğrultusunda oldu! Todd Phillips’in ‘Joker’ filmi 11 adaylığa sahipken, Quentin Tarantino’nun ‘Once Upon a Time in Hollywood’ filmi ardından geliyor. Sam Mendes’in ‘1917’ ve Martin Scorsese’nin ‘The Irishman’ filmlerinin ise 10’ar adaylığı bulunuyor. Geçtiğimiz senelerin aksine daha az çeşitlilik gösteren aday listesi, hem Hollywood hem de sosyal medyada eleştirildi. ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde hiç kadın yönetmen yer almazken, ‘En İyi Başrol Aktör ve Aktris’ ve ‘En İyi Yardımcı Aktör ve Aktris’ kategorilerinde sadece bir tane siyahi oyuncu yer alıyor. 

2020 Oscar Töreni’ni kim sunuyor?

8 Ocak’ta Variety tarafından doğrulanan habere göre Oscar töreninde yine sunucu olmayacak! Sunucu olmamasına rağmen eğlenceli ve dolu geçeceği belirtilirken, Oscar Törenleri 20 sene sonra ilk defa 2019’da sunucu olmadan gerçekleşmişti. Homofobik paylaşımları sonrasında eleştirilen Kevin Hart, sunuculuğunu üstlendiği törenden ayrılmıştı. 2019’da sunucusuz törenin açılışı Adam Lambert ve Queen’in performansından sonra Tina Fey, Amy Poehler ve Maya Rudolph’un komedi skeci ile yapılmıştı. 

Brian May ve Adam Lambert’ın 2019 Oscar Ödülleri’ndeki Performansı

Brian May ve Adam Lambert’ın 2019 Oscar Ödülleri’ndeki Performansı (Getty Images)

2020 Oscar Töreni’nde ödülleri sunanlar arasında kimler var?

2020 Oscar Töreni’nde sunucu olmadığını farkedeceğinizi düşünmüyoruz! Ödülleri sunmak için sahne alacak olan isimler arasında 2019’un ‘En İyi Aktör ve Aktris’ ödüllerini kazanan Mahershala Ali, Olivia Colman, Regina King ve Rami Malik gibi isimler var. Bunun yanı sıra 2020 Oscar Ödülleri’nde aday olan Timothee Chalamet ve Zazie Beetz’in ödül sunmak için de sahne alacakları duyuruldu. Sektörün en prestijli ödüllerini kazananlara verecek isimler arasında: Will Ferrel, Gal Gadot, Mindy Kaling, Julia Louis-Dreyfus, Lin-Manuel Miranda, Anthony Ramos, Mark Ruffalo, Kelly Marie Tran ve Kristen Wiig gibi isimler yer alıyor. 

Brie Larson ve Samuel L. Jackson 2019 Oscar Ödülleri’nde Ödül Sunuyorlar

Oscar Ödülleri’ne davetiye alabilir misiniz?

Oscar Törenleri davetlilerinin çoğu Akademi üyeleri, adaylar ve stüdyo yöneticilerinden oluşuyor. Sponsorların ve basının de katıldığı törene maalesef sadece davet edildiyseniz bilet alabiliyorsunuz!

Kazananlar nasıl seçiliyor?

Bünyesinde 9 bin üyenin yer aldığı ‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ oyuncuları, yönetmenleri ve yöneticileri tarafından belirlenen adaylar uzun bir oylama sürecinden geçiyorlar. Oyuncu olan üyeler, oyuncu kategorilerinde oyuncu aday gösterebilirken yönetmenler ise yönetmenleri aday gösterebiliyor. Belirlenen kurallar çerçevesinde seçim yapan üyeler aynı zamanda ‘En İyi Film’ kategorisinde aday gösterebiliyorlar. Seçimler yapıldıktan sonra bir oy süreci daha gerçekleşiyor ve herkes tüm kategorilerde oy kullanabiliyor. 

Oscar Törenleri’nin kıyafet kuralları nedir?

Her yıl kırmızı halıda göz kamaştıran tuvaletler ve takımlar görüyoruz! 1960’lı yıllardan beri ‘smokin ve gece şıklığı’ kuralını sürdüren Akademi Ödülleri, kadınlar için tuvaletleri, erkekler için de smokinleri şart koşuyor. Ancak son yıllarda bu kurallar eskisi kadar katı bir şekilde uygulanmıyor. 

Charlize Theron, 91 Oscar Ödülleri

Oscar hediye çantasında ne var?

25 ödül kazanına verilen 2019 Oscar hediye çantasında, $148 bin değerinde mücevher ve lüks seyahat bileti vardı. 2020 Oscar hediye setinin de aynı görkemde olması bekleniyor.

Oscar Töreni’ne kaç kişi katılıyor?

Törenin gerçekleştiği Dolby Theatre’ın maksimum kapasitesinin 3,400 olduğu biliniyor. 

No Comments Yet

Leave a Reply